Gerry Ford, Caffè Nero'yu 1997 yılında kurdu. Amacı, İngiltere'ye Avrupa'dakilere benzer, kaliteli bir kafe anlayışı getirmekti. Hakiki bir İtalyan kahve markası olmak, espresso bazlı birinci sınıf içecekler ve taze, kaliteli yiyecekler sunmak, mahallelinin buluşma noktası olmayı hedefliyordu.

Gerry, 1997 yılında Londra'da beş mağazanın yerini satın alarak hayalini gerçekleştirme yolunda ilk adımı attı. Markanın oturtulması bir yılını aldı. 1998'de Londra'da üç mağaza daha açarak toplam mağaza sayısını sekize çıkardı, 1999 yılında ise Londra dışındaki ilk mağaza, Manchester'da açıldı. 2000 yılının sonuna gelindiğinde 31 mağazalı ulusal bir marka oldu ve en iyi kurum kimliği dalında İngiltere Tasarım Konseyi ödülüne layık görülmek bizi daha da gururlandırdı.

Caffè Nero, Mart 2001'de Londra Borsası'na katıldı ve İngiltere'nin en büyük halka açık kahve şirketi oldu. Yılsonu itibariyle 24 il ve ilçede 80 farklı mağazaya ulaştık.

2002'de Aroma markasının 29 mağazasının satın alınmasıyla, 106 mağaza ile İngiltere'nin en büyük bağımsız kahve şirketi oldu. 2004'te de Coffee Republic markası da 12 mağazasıyla gruba katıldı.

Ekim 2005'te Caffè Nero, Business Week dergisi tarafından Avrupa'nın 20. en hızlı büyüyen şirketi seçildi. Aynı yıl, Allegra tarafından hazırlanan İngiltere kahve sıralamasında birinciliğimizi beşinci yıl aralıksız korudu ve Gerry, Financial Times tarafından "İngiltere Yılın Girişimcisi" seçildi. Gurur duyduğumuz bir sene daha geride kalmıştı.

Gerry, 2007'nin başında Caffè Nero'nun yönetim değişikliğini tamamladı ve şirket yaklaşık 500 milyon dolarlık piyasa değeriyle İngiltere'nin en büyük özel ve bağımsız kahve şirketi oldu. İlerlemekten asla çekinmeyen Gerry, yine 2007 yılında şirketin yurtdışındaki ilk mağazasını Türkiye'de açarken, İngiltere'deki tren istasyonlarında da Nero Express mağaza konseptinin de temelini atmış oldu. Türkiye'de ilk kez İstinye Park şubesi ile hizmet vermeye başlayan Caffè Nero, aynı zamanda Türkiye ortağı Isık Keçeci Aşur ile gerçekleştirdiği ortak girişim sayesinde Türkiye'de kahve sektöründe gerçekleştirilen ilk ortaklık olma özelliğini de taşıyor.2009’da Dubai ve Arap Birleşik Emirliklerinde ilk mağazalarımız açıldı. Uluslararası büyüme belli bir ivme kazandı.

Bugün Caffè Nero, Türkiye'de 6’sı Nero Express olmak üzere İzmir, Ankara ve İstanbul’da toplam 45 mağaza ve 500 çalışanımızla hizmet vermekte. Ayda 1.000.000 aşkın misafir ağırlıyoruz. Uluslararası arenada da 7 ülkede 1.000'e yakın mağazamız ile birlikte toplam çalışan sayımız 5.000’den fazla. Kahve kültürünün bir parçası haline gelen Caffè Nero, en çok tanınan ve beğenilen kahve markalarından da biri. Gerry, 1997'de olduğu gibi bugün de şirketin en önemli üyelerinden.