Yiyecek tariflerimizin ilham kaynağı, İtalya'nın ve Akdeniz'in sade, lezzetli yemekleridir.

Yiyecek çeşitlerimiz, İtalyan şef Ursula Ferrigno'nun yönetimindeki deneyimli bir ekip tarafından hazırlanır. Bu ekiple birlikte, Caffè Nero'ya özgü benzersiz tarifler geliştiririz.

Yiyeceklerimizin kaliteli, ilgi çekici, el emeğine önem veren çeşitler olması gerektiğine inanırız. En iyi malzemeleri arar bulur, çok beğenilecek ve herkese sunulabilecek tarifler hazırlar, önce kendimiz tadarız. Yiyecek çeşitlerimiz şarküterilerin sunduklarına benzer; özel hazırlanmış sandviçler, paniniler, geleneksel çorbalar, salatalar, taze hamur işleri ve lezzetli kekler, pastalar içerir.

Sağlıklı seçenekler sunmak ve farklı beslenme ihtiyaçlarını karşılamak da özen gösterdiğimiz konulardan biridir. Ürünlerimizde genetiği değiştirilmiş ürünler ve hidrojene yağlar kullanılmaz. Yapay renklendiriciler, aromalar ve tatlandırıcılardan da uzak dururuz.

Lezzetli ve heyecan verici yiyecekler hazırlamak için malzemelerin dengesi doğru olmalıdır. Tüm tariflerimizde kullanılan tuz miktarına dikkat eder, gereksiz şekeri çıkarırız. Bunun yanı sıra, çok az yağ içeren fit seçeneklerimiz de vardır.

Yiyeceklerimizde, lezzet ve kaliteden ödün vermeden tuz ve yağ miktarlarını azaltmanın yollarını ararız.

Bir kafe ortamı için taze, ilgi çekici ve kaliteli yiyecek tarifleri hazırlamak kolay değildir. Kaliteli yiyeceklerimizin başarısını bir bölümünü de, taze yiyecekleri karda, yağmurda, fırtınada her gün mağazalarımıza ulaştıran tedarik ekibimize borçluyuz.